2017
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Michelle Mull F. J. Young Reading Specialist Elementary Educator of the Year
Charla Karr Junior High Science Teacher Secondary Educator of the Year
Rebecca Autry Administration PEIMS Coordinator Professional Support of the Year
Cindy Black Administration Administrative Assistant Auxiliary Employee of the Year
Cruz Mendoza Administration Custodian Support Employee of the Year
2016
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Tracy Whitfield F. J. Young Kindergarten Teacher Elementary Educator of the Year
Josh Harriman High School Drama Teacher Secondary Educator of the Year
Kathy Rich F. J. Young Assistant Principal Professional Support of the Year
Ginger Smith Maintenance Secretary Auxiliary Employee of the Year
Rosie Balcarez Cafeteria Food Service Manager Support Employee of the Year
2015
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Deanna James F. J. Young 1st Grade Teacher Elementary Educator of the Year
Julie Jameson High School Family & Consumer Science Secondary Educator of the Year
Jesse Greenfield Administration Director of Operations Professional Support of the Year
Brenda Browning High School Secretary Auxiliary Employee of the Year
Jimmy Sanchez Primary Custodian Support Employee of the Year
2014
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Jenny Hindman Elementary 5th Grade Teacher Elementary Educator of the Year
Matt Swinnea High School Social Studies Teacher Secondary Educator of the Year
Sharla Ogden Administration Director of Technology Professional Support of the Year
Christina Garza Administration Bookkeeper Auxiliary Employee of the Year
Ernie Salazar F. J. Young Custodian Support Employee of the Year
2013
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Lucy Nichols F. J. Young Technology Integrator Educator of the Year
Larry Price District Maintenance Auxiliary Employee of the Year
2012
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Cary Moring Junior High Principal Educator of the Year
Ellie Muro Junior High Custodian Auxiliary Employee of the Year
2011
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Patsey Owens Junior High Social Studies Teacher Educator of the Year
Celia Melendez F. J. Young Secretary Auxiliary Employee of the Year
2010
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
John Carl High School Physics Teacher Educator of the Year
Cindy Therwhanger Administration Administrative Assistant Auxiliary Employee of the Year
2009
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Elizabeth Reves Primary 3rd Grade Teacher Educator of the Year
Lisa Moring Administration Receptionist Auxiliary Employee of the Year
2008
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Carla Winston Junior High Language Arts Teacher Educator of the Year
Sharon Driver Junior High Secretary Auxiliary Employee of the Year
2007
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Sherrie Warren Elementary Technology Integrator Educator of the Year
Rosa Grado Maintenance Auxiliary Employee of the Year
2006
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Kimbra Danley F. J. Young 1st Grade Teacher Educator of the Year
Becky Alvarado F. J. Young Custodian Auxiliary Employee of the Year
2005
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Denise Shirley Junior High Math Teacher Educator of the Year
Margie Martinez Administration Administrative Assistant Auxiliary Employee of the Year
2004
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Bob Summer High School Vocational Teacher Educator of the Year
Joe Muro Maintenance Auxiliary Employee of the Year
2003
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Carolynn Cohorn Primary 3rd Grade Teacher Educator of the Year
Kathy Adam Administration Secretary Auxiliary Employee of the Year
2002
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Jomilee Chappell F. J. Young 1st Grade Teacher Educator of the Year
Carol Gatewood Elementary Library Assistant Auxiliary Employee of the Year
2001
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Robert Ryan Administration Superintendent Educator of the Year
Karla Morton Administration Administrative Assistant Auxiliary Employee of the Year
2000
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Brenda Barrett Junior High Science Teacher Educator of the Year
Rosa Flores Auxiliary Employee of the Year
1999
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Eric Hindman High School Choir Director Educator of the Year
Betty Johnson Administration Receptionist Auxiliary Employee of the Year
1998
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Sherry Bowers Primary Counselor Educator of the Year
Carlos Galvan Junior High Custodian Auxiliary Employee of the Year
1997
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Rhonda Worsham F. J. Young 1st Grade Teacher Educator of the Year
Josie Benavides Auxiliary Employee of the Year
1996
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Mark Beaty High School Counselor Educator of the Year
Paula Caffey Primary Secretary Auxiliary Employee of the Year
1995
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Jean Truesdell High School Educator of the Year
J. R. Castillo Maintenance Electrician Auxiliary Employee of the Year
1994
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Kay Robinson Elementary 5th Grade Teacher Educator of the Year
Barbara Landrum Primary Cafeteria Auxiliary Employee of the Year
1993
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Wanda Watson F. J. Young Librarian Educator of the Year
Mary Dolloff F. J. Young Cafeteria Auxiliary Employee of the Year
1992
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Doug Harriman Elementary Principal Educator of the Year
Janie Saldana Elementary Lab Aide Auxiliary Employee of the Year
1991
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Alma Shuler F. J. Young 1st Grade Teacher Educator of the Year
Eunice Curry Auxiliary Employee of the Year
1990
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Jammey Huggins High School Art Teacher Educator of the Year
Murry Presley Auxiliary Employee of the Year
1989
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
R. C. Griffin High School CIS Teacher Educator of the Year
Elisa Anderson Auxiliary Employee of the Year
1988
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Patsey Winters Junior High CIS Teacher Educator of the Year
Nadine Kidd Administration Auxiliary Employee of the Year
1987
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Patt Wrenn High School Language Arts Teacher Educator of the Year
Finis Lowrey Custodian Auxiliary Employee of the Year
1986
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Sandra Ward High School Government Teacher Educator of the Year
Ruby Everett Cafeteria Auxiliary Employee of the Year
1985
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Mallory Lewis Primary 3rd Grade Teacher Educator of the Year
Freida Martin Primary Secretary Auxiliary Employee of the Year
1984
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Mary Ruthart Primary 3rd Grade Teacher Educator of the Year
1983
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Fred Mays High School Choir Director Educator of the Year
1982
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
John Golmon Administrator Director of Instruction Educator of the Year
1981
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Terry Moore Primary Principal Educator of the Year
1980
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
David Shuler High School Teacher Educator of the Year
1979
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Bonnie Warren Primary 3rd Grade Teacher Educator of the Year
1978
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Bea Barnes Elementary 5th Grade Teacher Educator of the Year
1977
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Barbara Gandy High School Drama Teacher Educator of the Year
1976
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Carrie Bridges F. J. Young 1st Grade Teacher Educator of the Year
1975
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Janelle Sullivan Librarian High School Educator of the Year
1974
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Marvin Lewis High School Math Teacher Educator of the Year
1973
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Wayne Parker Elementary Principal Educator of the Year
1972
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD
Roy Lynn Barnes High School Spanish Teacher Educator of the Year
WINNER CAMPUS ASSIGNMENT AWARD